A Duna a töltések között, a kijelölt ártéren marad

Az elmúlt héten Nyugat-Európában rendkívül heves esőzéseket okozó hidegörvény a Duna vízgyűjtőjét mind időben, mind térben kevéssé érintette.

A magyarországi árvízi helyzetet elsősorban a szombaton, leginkább Ausztria területén hullott jelentős mennyiségű csapadék befolyásolja, amely az Inn, a Traun, az Enns folyók vízgyűjtőjét és a Bécsi medencét érintette. Itt területi átlagban 24 óra leforgása alatt 33-62 mm csapadék hullott, vasárnap pedig erre további 15 mm eső esett.

A lehullott csapadék hatására intenzív vízszintemelkedések indultak meg. A német és osztrák szakaszon már megindult az apadás. A magyar szakaszon az árhullám Nagybajcsnál várhatóan a mai napon tetőzik, a III. fokú készültségi szintet megközelítő, esetleg azt elérő vízállással. Lejjebb Komárom és Esztergom térségében várhatóan I.fokot kell elrendelni. Budapestnél a tetőzés a rakpart szintje alatt marad, itt árvízvédelmi készültség valószínűleg nem lesz. – írta sajtóközleményében az Országos Vízügyi Főigazgatóság 2021. július 19.-én.


Fontos kiemelni, hogy a jelenlegi árvíz biztonsággal levezethető az árvízvédelmi töltések között vagy a kijelölt ártereken. A védvonalakon figyelőszolgálatot állítottak, a beavatkozó egységeket készenlétbe helyezték. Mivel a víz a töltések között marad, a védekezési tevékenység elsősorban a szivárgó vizek megfigyelésére, az általuk okozott károk megelőzésére koncentrál.
A következő napokban a Dunán és a hozzá kapcsolódó mellékágrendszerekben jelentősen megnőnek a vízsebességek, sokfelé kell számítani komolyabb mennyiségű uszadékra is a folyón, ezért külön felhívják a vízitúrázók figyelmét a fokozott óvatosságra!

Dunai vízszint-emelkedés
Vízszintemelkedés indult a Dunán – OVF

A hidegörvény lassan gyengült a térségben, dél, majd dél-kelet felé távolodik, ugyanakkor északnyugat felől hidegfront és vele együtt szárazabb légtömegek érkeztek, így további jelentős csapadékra a közeljövőben nincs kilátás.